Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 6881196



*

nr 688 1196


Ljusstakar

ett par, nysilver, Nyrokoko, höjd: 18


Utrop:

400 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 mars 2011
kl 17:36:21


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/3 00:15:16 1      200 kr
27/3 20:50:11 2      250 kr
27/3 23:55:08 1      300 kr
28/3 14:42:25 2      500 kr
28/3 16:56:16 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nyrokoko nysilver pläter
  • 8258 Kandelaber
    nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:34
  • 8217 Lampett
    Gustaviansk stil, trä, guldbemålad. Diameter: 45 c..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:20
  • 8194 Lampetter
    ett par, mässing och prismor, Gustaviansk stil. Hö..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:51
  • 8230 Lampetter
    ett par, prismor. Höjd: 51 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:44
  • 8253 Ljuslyktor
    3 st, Glas. Höjd: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:25
  • 8254 Ljuslyktor
    ett par, glas och metall, Mo Megaline, Danmark. Hö..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:21




Ladda ner broschyr